ESP 32 CAM – upload fotek na FTP a „webkamera“ na web

Už delší dobu mi vrtalo hlavou jak využít ESP32 CAM kterou jsem kdysi zakoupil spíše ze zvědavosti. Každý bastlíř asi má v šuplíku podobných, nevyužitých mikrokontrolerů, jednodeskových počítačů a jiné elektroniky spousty.

Cílem projektu bylo dostat na web aktuální obrázek výhledu z okna, případně rovnou video stream.

Co se týče video streamu – narazil jsem na vynikající návod https://github.com/arkhipenko/esp32-cam-mjpeg-multiclient. Pomocí tohoto návodu se dá dosáhnout velmi pěkného a stabilního streamu videa. Nevýhodou je, že ESP32 CAM dokáže zprostředkovat data pouze pro deset současně sledujících klientů. Přestože neočekávám tak vysokou návštěvnost blogu považoval jsem to za zásadní nevýhodu. Naopak plynulost streamu, a to aby šlo přímo o video stream, pro mě není důležité. Jde mi převážně o přehled počasí a viditelnosti v dané lokalitě, takže fotografie aktualizovaná jednou za minutu je dle mého dostatečné řešení. Vydal jsem se proto cestou uploadu fotografií na FTP server. Můj hosting který běží na Orange pi One nemá FTP nastaveno a tak jsem se rozhodl využít služeb free hostingu, který bude pro tento účel bude naprosto vyhovující.

Inspirací mi byl návod ze stránek https://www.gsampallo.com/ resp. https://github.com/gsampallo/esp32cam_ftp.

V kódu bylo potřeba na dvou místech nahradit „getFullFormattedTimeForFile()“ za „getFormattedTime()“ a protože v tomto konkrétním projektu nechci z obrázků skládat timelapse, stačí mi neustále přepisovat jeden soubor, v mém případě last.jpg. Úpravu kódu jsem zbastlil následovně

  //String nombreArchivo = timeClient.getFormattedTime()+".jpg";
  String nombreArchivo = "last.jpg"; 

Dále už jen klasicky doplnit přístupové údaje k domácí wifi a přihlašovací údaje na FTP.

Ve WordPressu už stačilo pouze přidat nový widget – vlastní html a klasicky přes tag vložit obrázek –

<a href='http://test8819.borec.cz/timelapse/last.jpg'><img src='http://test8819.borec.cz/timelapse/last.jpg' alt='Je videt vez nebo neni?' /></a>

a výsledek vypadá nějak takto

Samozřejmě by bylo možné ještě dopsat aby se obrázek automaticky v určitém intervalu aktualizoval, ale s přihlédnutím k výše uvedenému mi postačuje, když se vždy načte aktuální se zobrazením hlavní stránky webu/obnovením stránky.

Upload obrázků z ESP32 CAM na FTP se mi velmi zalíbil a nejspíše se k této destičce ještě vrátím, dokážu si představit například projekt fotopasti, spínání focení například pohybovým PIR čidlem s využitím třeba na ptačím krmítku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *